Skuteczna nauka angielskiego – sposoby

Grafika z tytułem wpisu na blogu: skuteczna nauka angielskiego - sposoby; czyli co robić w domu, żeby się rozwijać.

Gdziekolwiek spojrzymy, jesteśmy ciągle bombardowani reklamami pokazującymi magiczne metody mega szybkiej nauki języka angielskiego w miesiąc czy pół roku. I teraz czas na trudną prawdę: niestety nie da się nauczyć języka w stopniu komunikatywnym w rok bez wkładu ogromu pracy własnej.

Ale są sposoby jak sprawić, by angielski wchodził do głowy szybciej, lepiej i w sposób bardziej naturalny niż bezużyteczne uczenie się kolejnej długiej listy słów.

Po pierwsze – nie zrażać się

To jedna z tych rzeczy, którą łatwo powiedzieć, ale trudniej ją zrobić. Obserwuję dość naturalną reakcję osób, które uczą się języków i które chcą rozumieć wszystko – jeśli w całym zdaniu nie zrozumieją dwóch czy trzech słów to od razu twierdzą, że nic nie rozumieją. Tak naprawdę w świecie rzeczywistym nikt nie sprawdzi czy powtórzymy zdanie słowo w słowo z pełnym zrozumieniem.

W codziennym życiu patrzymy na mowę ciała. Czytając maile zauważamy długość zdań i interpunkcję (widząc krótkie zdanie z wykrzyknikiem najprawdopodobniej będzie chodziło o dość nieprzyjemną treść). Słuchając innych, wiemy mniej więcej kim są i jaka jest ich rola, oraz co chcemy uzyskać w rozmowie. To wszystko to kontekst, który pomaga nam zrozumieć lepiej nawet wymianę zdań w języku ojczystym.

Jak to w takim razie przełożyć na naukę i uczyć się skutecznie?

Jeśli czegoś nie rozumiesz jak oglądasz film i nie chcesz zatrzymywać go, żeby sprawdzać nowe słowa w słowniku to tego nie rób. Skup się na tym co rozumiesz, czytaj kontekst, mowę ciała i czuj dumę, że obcujesz z językiem obcym. Jeśli czytasz tekst i jakieś zdanie jest zupełnie niezrozumiałe to popatrz jakie słowa znasz i pozgaduj analizując poprzednie i kolejne zdanie o co może w nim chodzić. A jeśli dalej nic nie przychodzi do głowy, to nie zrażaj się i idź dalej.

To przyzwyczajenie się do nieznanego i zaakceptowanie, że nie wszystko musi być w pełni zrozumiałe jest głównym kluczem do sukcesu. Jeśli się pokona ten strach, to łatwiej będzie też tworzyć zdania z nowopoznanymi strukturami bez martwienia się czy aby nie zrobię jakiegoś najmniejszego błędu. Brak zrozumienia i błędy to jak najbardziej naturalny proces nauki jakiegokolwiek języka, również ojczystego jak byliśmy dziećmi.

Uczyć się jak dziecko

Kiedy dziecko się rodzi to nie mówi, jedynie słucha i uczy się świata dookoła. Obserwuje, dotyka, próbuje coś powiedzieć. Zanim powie pierwsze słowo, często rok czy półtora słucha jak dorośli prowadzą rozmowy pełne złożonych zdań i niezrozumiałych słów. Pomimo tego, że są metody nauczania bazujące na zanurzeniu się w języku zanim się zacznie go używać, to dla dorosłych jest to demotywujące i bezsensownie wydłuża proces nauki i efektów, które chcemy widzieć jak najszybciej.

To co w takim razie zrobić?

Niezależnie czy uczysz się sam/a czy z nauczycielem, czy to zajęcia stacjonarne czy angielski online – w każdej wolnej chwili obcuj z językiem. Nawet jeśli jesteś na poziomie podstawowym i mało rozumiesz – kontakt z językiem obcym to nie tylko nowe słownictwo, ale zapoznanie się z melodią języka i wyłapanie tego co często ludzie mówią i jak to mówią.

 • Masz ulubiony serial amerykański/brytyjski?

Obejrzyj nawet 5 minut odcinka, który już oglądałeś/aś w oryginale (ewentualnie z napisami angielskimi, byleby nie polskimi).

 • Lubisz oglądać seriale?

Znajdź nowy serial do oglądania – na początek na pewno lepiej zacząć od czegoś jak najbardziej ogólnego. Seriale kryminalne, prawnicze, polityczne czy medyczne mają dużo trudnego słownictwa, które utrudni kontakt z językiem i jeszcze bardziej sfrustruje (nie chodzi tu tylko o słownictwo, ale o inny system niż w Polsce).

 • Social media

Tutaj najłatwiej będzie z dwiema platformami. Pierwsza to TikTok (trzeba się postarać i pomijać polskie filmiki, żeby algorytm się nauczył że chcemy treści zagraniczne), a druga to Youtube. Wiele osób jest przekonanych, że Youtube to głównie głupie filmiki i tutoriale, ale to jedna z tych platform, gdzie znajdziemy absolutnie wszystko! Lubisz filmy dokumentalne? Łatwo znajdziesz kanały, które produkują treści a la filmy dokumentalne w krótkiej formie.

 • Lubisz wiadomości i politykę?

Włącz CNN czy BBC i oglądaj, słuchaj i czytaj paski na dole ekranu. Zazwyczaj na całym świecie mówi się o różnych rzeczach zależnie od regionu w którym mieszkamy, ale zawsze są jakieś informacje, które pojawiają się wszędzie. Dzięki krótkiemu nawet oglądaniu wiadomości po angielsku będziesz w stanie nie tylko zrozumieć z różnych źródeł co się dzieję, ale również brać udział w dyskusji z wykorzystaniem słów przydatnych do omawiania danego tematu społecznego.

Właśnie te kroki pomogą nam w skutecznej nauce angielskiego, a oprócz tego zachęcą do tego, żeby się rozwijać używając przy tym tego pięknego języka!

I czas na najważniejsze – jak często i jak długo, aby było nauka angielskiego była skuteczna?

5 minut dziennie wystarczy. Niektórzy myślą, że jak się uczyć angielskiego to od razu trzeba usiąść i wkuwać czy robić coś z językiem przez godzinę. NIE! To jak z dietą, zacznę od poniedziałku, a o 15:00 w poniedziałek już ochota na batona, bo ile można sobie odmawiać.

Wmówienie sobie, że nauka ma być trudna i żmudna jest od razu demotywujące. Czasem też nie ma na nic czasu – ale nie ma wymówki, żeby nie poświęcić 3-5 minut w ciągu dnia. Czekasz na kawę z ekspresu? Włącz TikToka lub wejdź na stronę BBC i poczytaj nagłówki. Jedziesz autobusem? Załóż słuchawki i włącz Youtube czy 5 minut serialu na Netflixie. Jedziesz samochodem? Włącz podcast. Miej kontakt z językiem nawet na chwilę dziennie, ale codziennie! Dzięki temu skuteczniej będziesz przyswajał/a język obcy.

Natomiast czegokolwiek nie wybierzesz, upewnij się tylko, że jest to coś co będzie dla Ciebie interesujące. Masz się przy tym dobrze bawić, a nie czuć, że to przymus. Otaczaj się językiem, ale najzwyczajniej w sposób najlepszy dla Ciebie.


Sprawdź inne artykuły:

 • Nauczyć się angielskiego – jak wytrwać w postanowieniu noworocznym?

  Nauczyć się angielskiego – jak wytrwać w postanowieniu noworocznym?

  Co roku, większość z nas zaczyna Nowy Rok przynajmniej z jednym postanowieniem – zmienię pracę czy w końcu schudnę. Ale jak znaleźć motywację do nauki angielskiego i ją utrzymać? Czytaj dalej…

 • 3 częste błędy językowe Amerykanów

  3 częste błędy językowe Amerykanów

  Jak unikać ich w nauce angielskiego? Każdy język rządzi się swoimi prawami i z angielskim nie jest inaczej. My, Polacy, często spotykamy się z błędami jak np. wziąść, swetr czy przykonywujący (choć i tak obstaję przy tym, że przekonywający brzmi gorzej!). Błędy te niekoniecznie zawsze wynikają z niewiedzy, ale często z przyzwyczajeń lub łatwiejszej wymowy […] Czytaj dalej…

 • Estimate, estimation, quote czy bid? – jak mówić o wycenie?

  Estimate, estimation, quote czy bid? – jak mówić o wycenie?

  Rozmawiając o kosztorysie, wycenie czy ofercie dla klienta, często pojawia się pytanie czy użyć “estimate”, “estimation”, “quote”, “bid”, a może jeszcze innego słowa? Jest wiele słów w angielskim, które możemy przetłumaczyć na polski jako wycena. Trzeba jednak uważać, bo używając złego słowa, możemy narobić sobie problemów z końcowym rozliczeniem danego projektu. Jakie są w takim […] Czytaj dalej…